KIŞ PARFÜMÜ NASIL SEÇİLİR?

Bize en uygun parfümler nasıl seçilir, yaz ve kış kokumuz farklı olmalı mı? Kışın farklı bir parfüme geçmek şart mı? Koku uzmanları Birgül Ulucan ve Gamze Ulucan’a göre psikolojimiz bizi ister istemez daha sıcak kokulara yöneltiyor! İşte kış kokunuzu seçerken bilmeniz gerekenler…

Neden kışın farklı bir kokuya geçmek gerekiyor? 
Aslına bakarsanız nasıl ki her mevsim aynı kıyafeti giymiyoruz, kokular için de her mevsim aynı kokuyu istemiyoruz. Yazın uçuş uçuş, ağır olmasını istemediğin kokular kullanırken kışın da kullandığın koku seni sarmalasın, her yerini kapatsın istiyorsun. Yani kıyafetlerle olan şey, parfümde de geçerli oluyor. Yazın narenciyeler vücudunda uçsun, enerji versin, canlandırsın istiyorsun. İnsanların psikolojik durumu da kışın bunun tam tersini istiyor.

Bir kış parfümü alacaksak içinde hangi notaları aramamızı önerirsiniz?
Amber, misk, baharatlar, tarçınlar, kakuleler, kimyonlar, sıcak notalardır. Sıcak notalar dediğimizde aslında çoğunun beynimizin arka tarafında işlenmiş kodlar olduğunu görürüz. Kışın salebin üzerindeki tarçın bize kışın geldiğini hatırlatır. Şöminedeki odunun kokusu kışın kokusudur. Biz onu kokladığımızda anıları, hikayeleri hatırımıza çekiyoruz ve onlarla bağdaştığımızda mutlu oluyoruz.

Bir koku için “sıcak” tanımlaması nereden geliyor? 
Kokunun kendine ait bir lisanı olmadığı için konuşurken başka yerlerden kavramlar kullanılıyor. Sıcak dememizin sebebi bizi ısıtıyor oluşu değil ama kışın nasıl şöminenin başında kendinizi hayal ederseniz, oradan odunsu kokular gelir, tütsü kokusunu hissedersiniz. Tıpkı bunun gibi daha tene yakın kokular olan oryantal, amberler, misk notaları sizi sıcak hissettirir. Çünkü daha ağır moleküllüler, tende daha uzun kalıyorlar, sanki ikinci deriniz gibi sarıp sarmalıyorlar. Kışın hakikaten o üzerinizde kalsın ve yapışsın istiyorsunuz. Moral verdiği için de istiyorsunuz bunu. Ama yazın çok ağır koku sıktığınızda zaten terliyorsunuz, nemden dolayı bir koku oluşuyor. Bir de yayılmayıp teninizde kalıyor oluşu bir yerden sonra size rahatsız ediyor olabilir.

Kış parfümü çiçeksi olur mu? Hangi çiçek kokuları kışa yakışır?
Tabii ki olur. Çok fazla çiçek alternatifi var; mesela yasemin oldukça ağır kokulu bir çiçek. Bu yüzden yazdan çok kışa yakışır. Gül dediğinizde, yazın pembe güller olabilir ama kışa geldiğinizde kırmızı güller, örneğin Isparta gülü, çok yoğundur ve bangır bangır bağırır. Biraz çiçeğin yorumlanmasına bağlı… Amberle, odunsu notalarla kullanıldığında kış kokusu olur. Bu arada her parfümde çiçek var, öne çıkarılıp çıkarılmaması önemli.

Erkekler için kış kokularında hangi içerikleri önerirsiniz?
Erkeklerde parfüm konusu kadınlara göre oldukça farklı. Parfüm seven çok seviyor. İlgi duyanı değiştiriyor, kimisi de hep aynısını kullanıyor. Amberi de seven var Tütün kokuları, Erkek kokularının olmazsa olmazı lavanta. Çok maskülendir. Klasik erkek parfümü dendiğinde içinde mutlaka lavanta olur. Füjer dediğimiz koku ailesine aittir.

Kışın kokunun kalıcılığını artırmak için neler yapmalıyız?
Herkes kokunun kalıcı olmasını ister ve bunu her mevsim ister. Burada şöyle bir hile var: Duştan çıktığınızda iyice kurulanmadan, yani hafif nemliyken parfümünüzü sıkarsanız vücudunuz o suyu emerken o parfümü de beraberinde emer. Dolayısıyla kalıcılığını bir nebze artırabilirsiniz. Aynı kokunun vücut losyonunu, roll-on deodorantını kullanabilirsiniz. Bir ayrıntıda parfümü saçınıza sıkmak… Kalıcılık için parfümü temiz cilde sıkmayı ihmal etmeyin. EdT yerine EdP tercih edin. Amberler, miskler daha uzun süre kalan ağır moleküllü kokularken narenciyeler ise daha çabuk uçabilir. Son olarak her kokunun aynı performansı sağlamasını beklemek çok doğru değil.

" Kaynak: tr.oriflame.com 2017 "

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.