Dürüst olalım, bakım yaparken ayaklarımız hiç de öncelikli değil. Biz ona çok bakmasak da aslında ayaklarımız gün içinde bir sürü zorlukla baş ediyor ve bizi hayatta daha ileriye taşıyorlar. İşte bu yüzden aşağıdaki önerilerimizi takip edin ve ayaklarınıza hak ettikleri sevgiyi gösterin!

1. AYAK BANYOSU VE AYAK TÖRPÜSÜ 
Önce temizlik. Küvette veya duşa kabinde ayaklarınızı iyice yıkayın, köpürtün ve her parmağın arasını özenle temizleyin. Daha sonra bir leğeni veya banyo küvetinizi ılık suyla doldurun, içine sevdiğiniz bir banyo suyu karşımı koyun ve 5 dakika ayaklarınız o suda dursun. Ayaklarınızı sudan çıkarın ve hala ıslakken ayak törpüsüyle törpüleyin. İster daha sert ister yumuşakça törpüleyin, nasır ve sertleşmiş kısımlardan kurtulun.

2. ARINDIRIN 
İyi bir temizlikten sonra, şimdi sıra ölü derilerden kurtulmakta. Ayağınızın durumuna göre hem temizleyen hem de nemlendiren bir arındırıcı seçin ya da daha hafif yağlar ve içerikler tercih edin. Yaklaşık 1 dakika arındırın, sonra arındırıcıdan kalanları nemli bir havluyla silin, ayaklarınız tazelenmiş ve yumuşacık olsun. Daha fazla bakım için tırnak eti arındırıcısı da kullanın.

3. ŞEKİLLENDİRİN 
Sıra, pedikür setinizde. Keskin ve sivri köşelerden kaçınmak için ayaklarınız hala ılık ve yumuşakken yapın. Tırnaklarınızı düz kesin ve köşelere girmeyin, batık tırnak oluşumuna izin vermemek için bu adım önemli. Tırnaklarınızı düz bir açıyla törpüleyin ve kenarları nazikçe törpülemek için de şekillendirici törpü kullanın ve her bir tırnağı şekillendirin.

4. TIRNAK ETLERİ BAKIMI 
Tırnak etlerini de giderin! Önce her tırnağın dibine bir damla tırnak serumu sürün. Kuruması için 1-2 dakika bekleyin, sonra manikür çubuğunuzu alın ve etleri nazikçe içeri itin. Sonrasında tırnak eti pensini alın ve ölü hücreleri dikkatlice kesin. Canlı deriyi kesmemeye özen gösterin çünkü hala tırnak dibine bağlı tırnak etleri enfeksiyon veya şişmeye sebep olabilir.

5. KORUYUN VE PARLATIN 
Ayağımız bütün gün ayakkabı veya sandaletlerin içinde kapalı kaldığından, biraz daha ekstra nemlendirme ve besleme önemlidir. Nemlendirici kullanarak korumayı artırın ve zayıf ve kırılgan tırnaklar için de tırnak besleyici kullanın. Daha güçlü bir kalkan için, bir kat tırnak besleyici tırnak koruyucu da sürebilirsiniz, sonrasında ayaklarınız size minnettar kalacak.

6. NEMLENDİRİN VE CANLANDIRIN 
Tırnak bakımınızı bitirdikten sonra, şimdi yumuşak, pürüzsüz ve esnek ayakların zamanı. Ayağınıza ihtiyaçlarınızı karşılayan çok iyi bir nemlendirici sürün. Çatlamış topuklar için yoğun bir krem kullanın, gece için ise ayaklarınıza yoğun nemlendirici ayak maskesi sürüp uyuyabilirsiniz. Sabah yumuşacık ayaklarla uyanmak için harika! Hava sıcakken hem serinletici, canlandırıcı etkisi olan hem de ayak kokusunu engellemeye yardım eden bir ayak spreyi seçin.

7. DAHA FAZLASINI DA YAPIN
Ortalama bir ayak hayatı boyunca çeyrek milyon mil kadar yol yapar, bu da ayağınızın neden fazladan bakım istediğini anlatır zaten. Ayakkabı pedi desteği gibi düzgün destekler kullanın ve tabanlarınıza binen yükü azaltın. Ayrıca sağlıklı ayaklar için düzenli olarak bir pediatriste gitmeyi unutmayın. Canlılık ve ferahlık için ayaklarınızı mümkün oldukça havalandırın ve sıcak-soğuk terapisi uygulayın. Ayağınızı 1 dakika soğuk suya sokun, hemen arkasından 1 dakika da sıcak suya sokun. İnanılmaz ferahlatıcı bir deneyim!

" Kaynak: tr.oriflame.com 2018 "

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.